Aktualności

Minister Chen Zhou w Warszawie

Modernizacja w stylu chińskim i nowe szanse na rozwój relacji chińsko – polskich.

W dniach 15–18 lipca w Pekinie odbyła się trzecia sesja plenarna XX Kadencji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, która przyjęła: „Uchwałę Komitetu Centralnego KPCh w sprawie dalszego kompleksowego pogłębienia reform w celu przyspieszenia chińskiej modernizacji”.

Władze chińskie podjęły kampanię informacyjną związaną z tym wydarzeniem i przyjętym na nim dokumentem. Wysoko postawieni przedstawiciele chińskich władz odbyli spotkania, także online, w różnych regionach świata na których prezentowali kluczowe dla Chin sprawy modernizacji i związane z tym szanse rozwoju relacji pomiędzy ChRL a innymi krajami.

Do Polski przybył Chen Zhou będący od stycznia 2021 wiceministrem Departamentu Międzynarodowego KC KPCh a od maja 2021 sekretarzem Komitetu Departamentu Międzynarodowego KC KPCh. W Polsce Minister spotkał się z prominentnymi przedstawicielami świata polityki i biznesu, a 23 lipca doszło do spotkania z przedstawicielami polskich organizacji i grup społecznych.

Współorganizatorem spotkania, które odbyło się w hotelu „BRISTOL” było, obok Ambasady ChRL, Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski”. Wielki, osobisty wkład w to, że do niego doszło wniósł Jego Ekscelencja Ambasador ChRL w Polsce Sun Linjiang.


Prof. Józef Haber otwiera spotkanie

Spotkanie otworzył witając gości i wszystkich przybyłych Prezes Zarządu Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski” prof. Józef Haber. Oddając głos ministrowi Chen Zhou Prezes nawiązał do dobrych stosunków, jakie łączą „Dom Polski” z organizacjami chińskimi.


Za stołem od lewej:prof. Józef Haber Prezes S.O. „Dom Polski”, Janusz Piechociński Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska – Azja, Minister Chen Zhou, Ambasador ChRL w Polsce Sun Linjiang i Sekretarz Zhang Haibo – w roli tłumacza.

Zhen Zhou na początku swojej wypowiedzi przypomniał, że w tym roku przypadają dwie wielkie rocznice, siedemdziesiąta piąta rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej i siedemdziesiąta piąta rocznica uznania Chińskiej Republiki Ludowej przez Polskę i nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych. Wyrazem jakości polsko-chińskich stosunków była niedawna wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie.


Minister Chen Zhou.

Minister zacytował słowa przewodniczącego Chin Xi Jinpinga: “reformy i otwarcie, albo jak kto woli, druga rewolucja chińska, nie tylko głęboko zmieniły kraj, ale wywarły też wielki wpływ na cały świat.”

Chen Zhou powiedział, że kompleksowe pogłębienie reform Chin w Nowej Erze stanowi klucz do promowania w pełni narodowego odrodzenia i budowy wielkiego kraju poprzez chińską modernizację. To z pewnością zapewni globalny impuls w poszukiwaniu ścieżek do modernizacji i lepszych systemów społecznych, oferując nowe możliwości i nadając nowy impuls rozwojowi wszystkich krajów świata w tym także Polski.


Od prawej: Janusz Piechociński i prof. Józef Haber

Zabierając głos Janusz Piechociński, były Wicepremier, obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska – Azja skupił się na roli Polski w procesie, który nazywany jest „Jedwabnym Szlakiem XXI wieku”. Podkreślił gospodarczą rolę stacji „suchego portu” w Małaszewiczach i polskich portów morskich. Wspomniał także o polskich portach lotniczych, które, nie tylko jego zdaniem, są mało wykorzystywane w transporcie towarów z Chin. Janusz Piechociński biorąc to pod uwagę stwierdził, że staraniem obydwu stron Polska mogłaby być hubem dla wymiany towarowej pomiędzy Chinami a innymi częściami Europy.


Minister Chen Zhou serdecznie pogratulował i podziękował za wystąpienie Januszowi Piechocińskiemu.

W dyskusji, która się wywiązała po tych dwóch wystąpieniach, głos zabierali przedstawiciele różnych środowisk.


Głos zabiera Piotr Gadzinowski.

Piotr Gadzinowski, dziennikarz i były parlamentarzysta, podkreślił pilną potrzebę założenia polsko-chińskiego portalu internetowego, który przybliżałby problematykę stosunków polsko-chińskich społeczeństwom obu krajów.


Wystąpienie Andrzeja Ziemskiego

Andrzej Ziemski, ceniony wydawca i członek PPS, wskazał na zainteresowanie tym co dzieje się w Chinach w środowiskach lewicowych, życząc Chińczykom pełnej realizacji celów, jakie przed sobą postawili.


Uczestnicy spotkania

Zhang Haibo, długoletni dyplomata w Polsce a obecnie bliski współpracownik Pana Ministra Chen Zhou, na spotkaniu przyjął na siebie rolę tłumacza.

Dyskusja przybrała w pewnym momencie dość nieoczekiwany obrót. Niektóre wystąpienia były tak kwieciste, że tłumaczący na tym spotkaniu Zhang Haibo, wytrawny dyplomata i znawca języka polskiego o wielkim doświadczeniu, miał kłopot z tym, jak przetłumaczyć je na język chiński, który nam – Polakom wydaje się bardzo kwiecisty.

Po dyskusji, przy herbacie, kawie i ciastkach uczestnicy mieli okazję do rozmów kuluarowych.