Wydawnictwa

 Wiesław Klimczak zapisany w pamięci

4 lutego 2019 roku po kilkuty­godniowej chorobie zmarł nagle w swoim mieszkaniu Wiesław Klimczak – współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Obywatelskiego DOM POLSKI.
„Wiesław Klimczak był inicjatorem i dobrym duchem wielu przedsięwzięć i inicjatyw społecznych. Działał na różnych polach i zawsze potrafił skupić wokół siebie grono podzielających jego przekonania współpracowników. Jego śmierć oznaczała dla nas ogromną stratę – stratę z jednej strony autentycznego przywódcy, z drugiej bliskiego przyjaciela.

W gronie najbliższych współpracowników bezpośrednio po jego pogrzebie zrodził się pomysł utrwalenia pamięci o Wiesławie, opisa­nia – choćby skrótowego – jego dorobku. Owocem tych dyskusji jest właśnie ta książka. Jej celem jest próba pokazania, co robił i jaki był.

Książkę otwiera kalendarium pokazujące jego drogę życiową – od domu rodzinnego i nauki szkolnej, poprzez lata studiów i działal­ności w Zrzeszeniu Studentów Polskich, pracę zawodową i działal­ność polityczną, po podejmowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat inicjatywy społeczne związane z takimi organizacjami, jak Ogólno­polska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego, Stowarzyszenie Wisła–Odra, Stowarzyszenie „Dom Europejski”, Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski”, Stowarzyszenie „Ordynacka”, Fundacja Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza i inne. Z natury rzeczy to zestawienie faktów i informa­cji, choć bezpośrednio dotyczy Wiesława Klimczaka, daje też obraz funkcjonowania tych wszystkich organizacji.

Kolejna część książki to wspomnienia i refleksje osób, które Wiesława znały, przyjaźniły się z nim i współpracowały na różnych etapach jego życia. Przywołują one pierwsze spotkania, ciekawe momenty ze wspólnej pracy, także anegdoty, podejmują próby cha­rakterystyki osobowości i stylu jego pracy. Składają się w sumie na wielobarwny i wielowymiarowy portret osoby, która dla była dla nich kimś bliskim i ważnym.

Wiesław Klimczak był autorem wielu książek, m.in. o historii Zrzeszenia Studentów Polskich oraz licznych artykułów i wystąpień konferencyjnych. Szczególnie często i chętnie wypowiadał się na temat ruchu studenckiego i ruchów obywatelskich, miejsca inte­ligencji w społeczeństwie, rozumienia patriotyzmu i polskiej racji stanu. Przypominamy kilka jego ważnych wypowiedzi na te wła­śnie tematy.

Końcowa część książki to przemówienia wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych Wiesława Klimczaka. Cześć jego pamięci oddali wybitni politycy, przedstawiciele organizacji, z którymi był związany, przyjaciele zarówno z Polski, jak Chin i Izraela.

Uzupełnieniem książki są fotografie, kopie dokumentów i wydaw­nictw, zestawienia osób w różny sposób związanych z działalnością Wiesława.

Jesteśmy świadomi, że to zaledwie próba, zapewne daleka od doskonałości, pokazania dorobku i osobowości postaci, która w naszym głębokim przekonaniu dużo zrobiła dla naszego wspól­nego dobra, stanowiła wspaniały przykład obywatelskiej postawy i zaangażowania. Mamy nadzieję, że ta książka przyczyni się do utrwalenia pamięci o Wiesławie Klimczaku.”

Ze wstępu do książki.

 

Pobierz książkę w pdf: