Aktualności

Nagroda za wieloletnią pracę

Członek naszego Stowarzyszenia został laureatem prestiżowej nagrody środowiskowej

5 listopada br. w jak zawsze gościnnych progach Pałacu Przebendowskich – Radziwiłłów, siedzibie Muzeum Niepodległości, spotkali się byli animatorzy kultury studenckiej, by jak co roku, czcząc postać i dzieło Andrzeja Potoka przyznać nagrodę jego imienia osobom wybranym przez Kapitułę Nagrody. Nagrodę przyznaje się za pracę w okresie studiów i osiągnięcia po ich zakończeniu.
Tym razem Galę wręczenia Nagrody im. Andrzeja Potoka poprzedziła sesja – panel dyskusyjny pt. „Andrzej Potok organizatorem studenckiego ruchu kulturalnego i klubowego oraz dokumentalistą dokonań kultury studenckiej”. Panelistami byli wybitni znawcy problemu, w większości laureaci Nagrody: dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, Waldemar Janda, reżyser i twórca programów telewizyjnych, były przewodniczący ZK SZSP, były red. naczelny dwutygodnika „Student”, Jerzy Usarewicz, były przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Klubów Studenckich w latach ’80 XX w., Jarosław Janowski w latach ’70 Dyrektor Programowy SCK „Pod Jaszczurami”, współpracownik Andrzeja Potoka w OKRS, Janusz Andrzejowski, były szef Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, były prezes zarządu Radia Kraków, Piotr Wasilewski, Kierownik Działu Promocji Marketingu i PR Biblioteka Kraków. Moderatorem dyskusji był Antoni Dragan, były szef RN ZSP a dziś m.in. wiceprzewodniczący OKHRS.

Galę Nagrody im. Andrzeja „Wuja” Potoka poprowadził Przewodniczący Kapituły Janusz Gast. Laureatami XVIII Edycji Nagrody im. Andrzeja „Wuja” Potoka zostali:
Wojciech Dróżdż, środowisko UJ – Kraków, (dziś Kielce)
Adam Ludwiczak, środowisko UMK – Toruń i RO ZSP Moskwa, (dziś Warszawa)
Michał Szanduła, środowisko Uniwersytetu Rolniczego – Kraków,
Zbigniew Wróbel, środowisko Politechniki Śląskiej – Gliwice ( dziś cały świat).

Laureaci, od lewej: Wojciech Dróżdż, Zbigniew Wróbel,Michał Szanduła, Adam Ludwiczak.

 

Laureaci: Zbigniew Wróbel, Michał Szanduła (stoi), Adam Ludwiczak, Wojciech Dróżdż.

Adam Ludwiczak, to członek naszego Stowarzyszenia, aktywnie zajmuje się problemami komunikacji Domu Polskiego i uczestniczy w różnych jego działaniach.

Adam Ludwiczak dziękuje za wyróżnienie.

„Nasz” laureat to w okresie studiów animator kultury, przede wszystkim studenckiego ruchu literackiego. Poeta, reżyser teatru i radia, dziennikarz radiowy i prasowy, współtwórca DKF ARX (pomysłodawca nazwy).
W ruchu studenckim w latach 1977 -1984 w Toruniu (UMK) i Moskwie. Związany z toruńskim klubem „Od Nowa”. Jego związki z „Od Nową” rozpoczęły się od współpracy (początkowo na stanowiskach technicznych) z Grupą Adaptacyjną ALL Olka Nalaskowskiego (teatr).
Szef Biura Organizacyjnego XII (1980) i XIII (1981) Toruńskiego Maja Poetyckiego, pomysłodawca nagrody Gałązka Konwalii za najlepszy wiersz konkursowy TMP. Współtwórca i „kierownik literacki” Galerii Poezji SKPT „Od Nowa” w ramach której wydano 10 zeszytów poetyckich (w tym debiut poetycki Grzegorza Ciechowskiego) studentów UMK. W ramach stworzonego przez niego tzw. Toruńskiego Roku Poezji twórczość studenckich poetów prezentowano w latach 1980 – 1981 w różnych środowiskach Torunia.
W SKPT „Od Nowa” stworzył Teatr Poezji wystawiając „Iluminacje” Lecha Isakiewicza.
Na arenie ogólnokrajowej debiutował jako poeta w tygodniku „Razem” w 1980 roku.
Współpracował z mentorami (Andrzej Waśkiewicz, Jerzy Leszin – Koperski czy Krzysztof Gąsiorowski) oraz liderami (np. Paweł Soroka) studenckich środowisk młodopoetyckich w całym kraju. W 1981 roku zdobył Brązowy Szczebel FAKT-u (Bolesławiec) w dziedzinie poezji. Był współzałożycielem Studenckiej Rady Literackiej przy RN SZSP, której w roku 1982 został Prezesem. SRL wydawał kwartalnik literacki „Kwartał”.
W Studenckim Radiu „Centrum” w Toruniu szefował najpierw redakcji muzycznej (współpracownicy m.in. Wojciech Poza i Sławek Wierzcholski) a później literackiej – w ramach jej audycji promował m.in. studencki ruch młodoliteracki.
Wydał kilka zeszytów poezji, jest autorem wielu artykułów publicystycznych, recenzji itp.
Jest pomysłodawcą „Międzynarodowego Biennale Zabawek Przygotowujących do Życia w Pokoju”.
Od ponad dwudziestu lat jest internetowym kronikarzem ruchu studenckiego i post studenckiego. Za swoje opus vitae uważa dwutomową monografię „50 x Złota Tarka”

Fotografie:
Agnieszka Szanduła
Katarzyna Ludwiczak