Historia
Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski” powstało w 1996 roku jako inicjatywa obywatelska wynikająca z patriotycznej potrzeby troski o kraj i jego obywateli. Tradycje tej organizacji nawiązują do dziedziczenia wielopokoleniowego dorobku Polaków w duchu idei, racji stanu i polskich interesów, którym towarzyszy ład, pokój i bezpieczeństwo społeczeństwa.
Najbardziej typowe przykłady działalności organizacji:
- W ostatnich latach Stowarzyszeniu udało się zbudować strukturę wolontariatu młodzieży zajmującej się głównie działalnością proeuropejską i prospołeczną na terenie kraju.
- Oferowane są staże dla studentów politologii, ekonomii i pedagogiki.
- W ramach Akademii Europejskiej organizowane są szkolenia i kursy wiedzy o świecie.
- Odbywają się warsztaty studyjne i seminaria dotyczące globalizmu, uniwersalizmu i dialogu kultur, cywilizacji i religii. Materiały konferencyjne i seminaryjne są publikowane w serii wydawniczej: „Kolegium Myśli Otwartej”.
- Wydawany jest Newsletter o życiu organizacji.
- Stowarzyszenie poważnie angażuje się w rozwój kontaktów z organizacjami społecznymi w Europie i Azji. Wieloletnia tradycja współpracy łączy Stowarzyszenia z odpowiednimi organizacjami w Niemczech, na Ukrainie i w Chinach.
- W ramach kontaktów z polonijnymi emigrantami na uwagę zasługują formy współpracy w Niemczech i na Białorusi. Istnieje tradycja letniej szkoły dla studentów z Białorusi.
- Organizacja zaangażowała się w działalność proeuropejską i wspólnie z federacjami „Forum Europe” i „The European House” zorganizowała następujące konferencje: „Wizje jedności europejskiej” (2002), „Europa jutra — kryzys czy rozwój” (2006), „Zjednoczeni dla Europy” (2006).
- W wyniku seminariów i publikacji monitorujących odbywają się cykliczne konferencje pt. „Tożsamość narodowa i świadomość europejska”.
- Ważną częścią programu są projekty aktywności regionalnej realizowane w ramach poszczególnych społeczności pod wspólnym tytułem „Moja mała ojczyzna”. Wyraża się to poprzez organizację konkursów i szkoleń dotyczących wykorzystania funduszy regionalnych UE. Rolę tę spełnia wolontariat młodzieży. Przykładem aktywności regionalnej jest powołanie organizacji „Fundacja Obywatelska Rozwoju Mazowsza”.
- Tworzy się ruch społeczny innowacyjności i kreatywności zarówno zbiorowej, jak i osobistej. Przykładem tego jest tworzenie szkół liderów społecznych i gospodarczych. Organizacja jest pomysłodawcą instytucji społecznych o nazwie „Szansa”, które wspólnie z samorządami regionalnymi promują aktywność i wspierają inicjatywę gospodarczą w życiu ludzi i rozwoju ich otoczenia.Tytuł „Człowieka Szansy” został zgłoszony do konkursu.
- Organizacja jest współorganizatorem corocznego konkursu na „Produkt Euro”.