Projekt-zrealizowane

Szkoła języka polskiego

Pod auspicjami Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski” i Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego od kwietnia 2022 do marca 2023 roku odbywały się „Kursy języka polskiego dla Zabużan”.

24 lutego 2022 Federacja Rosyjska dokonała inwazji na Ukrainę rozpoczynając tym samym pełnoskalową, niesprowokowaną wojnę przeciwko swojemu wschodniemu sąsiadowi nazywając ją na potrzeby wewnętrzne „specjalną operacją wojskową”.

 Szukając schronienia przed okropnościami wojny polsko – ukraińską granicę przekroczyły setki tysięcy ukraińskich uchodźców. Przede wszystkim kobiet i dzieci.

Po początkowym szoku i indywidualnych działaniach członkowie Stowarzyszenia zaczęli się zastanawiać jak w sposób zorganizowany pomóc uchodźcom ze wschodu Ukrainy w aklimatyzacji w naszym kraju. Związany ze Stowarzyszeniem Adam Ludwiczak, właściciel firmy Akademia WWW, zaproponował zorganizowanie w Warszawie szkoły języka polskiego. Po kilku tygodniach przygotowań i rekrutacji pod auspicjami Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski” i Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego ruszyły „Kursy języka polskiego dla Zabużan”. Nazwa może trochę dziwić, jednak jest nieprzypadkowa. Przytłoczeni tragedią Ukraińców zapomnieliśmy o tym, że wcześniej swój kraj musiały opuścić tysiące Białorusinów. Także oni chcieli skorzystać z okazji bezpłatnej nauki języka Mickiewicza. Zajęcia podjął się poprowadzić Adam Ludwiczak, z zawodu (jednego z kilku) polonista. Był on niezwykle dobrze przygotowany do tej funkcji: zna język rosyjski (absolwent studiów podyplomowych w Moskwie) bywał w Białorusi i pracował w Ukrainie (przez trzy lata był dyrektorem browaru pod Lwowem), ma przyjaciół w obydwu krajach.

Jedna z grup ćwiczeniowych

Program zajęć oparto na podręcznikach Urzędu Do Spraw Cudzoziemców „POLSKI na dobry start”. Adam nie byłby sobą, gdyby realizował coś według ściśle określonych wytycznych, program „szkolny” uzupełnił o wykłady nt. polskiego filmu, literatury i folkloru a także pogadanki o sprawach intymnych i języku różnych środowisk. Korzystał szeroko z zasobów Internetu a nauka rozpoczęła się od… fragmentu „Małego Księcia” po polsku i „Lokomotywy” J. Tuwima w wykonaniu Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Piotra Fronczewskiego.


Informacja w Internecie po zmianie miejsca kursów.

Zajęcia odbywały się najpierw w salach Akademii WWW przy ulicy Kopernika a w drugim semestrze w sali konferencyjnej siedziby Stowarzyszenia i Komisji w Alei Niepodległości w Warszawie. W kursach uczestniczyła grubo ponad setka osób w różnym wieku i różnych profesji, w zdecydowanej większości kobiet. Po przejściu kursu „studenci” musieli zdać spreparowany przez prowadzącego test końcowy. Słuchacze uzyskali dwa certyfikaty po pierwszym semestrze zakończonym na początku wakacji w 2022 roku na poziomie A1 a w drugim semestrze zakończonym na początku 2023 roku na poziomie A2.

Koniec drugiego semestru – test końcowy

Absolwentki i absolwenci kursów po uzyskaniu certyfikatów i nabyciu praktycznej znajomości języka mogli zacząć szukać pracy, załatwiać sprawy urzędowe i łatwiej wchodzić w relacje różnego typu z Polakami. Wielu z nich dokształcało się później, już odpłatnie, w innych szkołach językowych.

Na wystawie obrazów Asocjacji 28/30 z malarzem i liderem Asocjacji Andrzejem Śmigielskim Śmigielskim.

„Kursy języka polskiego dla Zabużan” cieszyły się w środowisku uchodźców wysoką renomą. Adam Ludwiczak otrzymał po nich wiele propozycji prowadzenia komercyjnych szkoleń zwróciło się do niego także Ministerstwo Spraw Zagranicznych z propozycją objęcia posady nauczyciela języka polskiego dla Polonii w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Certyfikaty rozdane.


Certyfikat jak się patrzy.

W trakcie częstych spotkań towarzyskich absolwenci podkreślają znakomitą organizację, atmosferę na lekcjach, nietuzinkowy program i sposób jego realizacji a przede wszystkim komunikatywność prowadzącego wynikający z jego doświadczeń. Żałują tylko, że nie mogą kontynuować nauki. Skarżą się, że mają trudności w sferze słownikowej wynikające z braku udziału w żywych konwersacjach, których nie zastąpią najlepiej przygotowane materiały audio z Internetu. Przydałoby się im „Konwersatorium języka polskiego dla Zabużan”


Koniec szkoły – jedna z grup szkoleniowych

Styczeń 2024