Wiesław Klimczak zapisany w pamięci
4 lutego 2019 roku po kilkutygodniowej chorobie zmarł nagle w swoim mieszkaniu Wiesław Klimczak – współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Obywatelskiego DOM POLSKI.
„Wiesław Klimczak był inicjatorem i dobrym duchem wielu przedsięwzięć i inicjatyw społecznych. Działał na różnych polach i zawsze potrafił skupić wokół siebie grono podzielających jego przekonania współpracowników. Jego śmierć oznaczała dla nas ogromną stratę – stratę z jednej strony autentycznego przywódcy, z drugiej bliskiego przyjaciela.
W gronie najbliższych współpracowników bezpośrednio po jego pogrzebie zrodził się pomysł utrwalenia pamięci o Wiesławie, opisania – choćby skrótowego – jego dorobku. Owocem tych dyskusji jest właśnie ta książka. Jej celem jest próba pokazania, co robił i jaki był.
Książkę otwiera kalendarium pokazujące jego drogę życiową – od domu rodzinnego i nauki szkolnej, poprzez lata studiów i działalności w Zrzeszeniu Studentów Polskich, pracę zawodową i działalność polityczną, po podejmowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat inicjatywy społeczne związane z takimi organizacjami, jak Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego, Stowarzyszenie Wisła–Odra, Stowarzyszenie „Dom Europejski”, Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski”, Stowarzyszenie „Ordynacka”, Fundacja Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza i inne. Z natury rzeczy to zestawienie faktów i informacji, choć bezpośrednio dotyczy Wiesława Klimczaka, daje też obraz funkcjonowania tych wszystkich organizacji.
Kolejna część książki to wspomnienia i refleksje osób, które Wiesława znały, przyjaźniły się z nim i współpracowały na różnych etapach jego życia. Przywołują one pierwsze spotkania, ciekawe momenty ze wspólnej pracy, także anegdoty, podejmują próby charakterystyki osobowości i stylu jego pracy. Składają się w sumie na wielobarwny i wielowymiarowy portret osoby, która dla była dla nich kimś bliskim i ważnym.
Wiesław Klimczak był autorem wielu książek, m.in. o historii Zrzeszenia Studentów Polskich oraz licznych artykułów i wystąpień konferencyjnych. Szczególnie często i chętnie wypowiadał się na temat ruchu studenckiego i ruchów obywatelskich, miejsca inteligencji w społeczeństwie, rozumienia patriotyzmu i polskiej racji stanu. Przypominamy kilka jego ważnych wypowiedzi na te właśnie tematy.
Końcowa część książki to przemówienia wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych Wiesława Klimczaka. Cześć jego pamięci oddali wybitni politycy, przedstawiciele organizacji, z którymi był związany, przyjaciele zarówno z Polski, jak Chin i Izraela.
Uzupełnieniem książki są fotografie, kopie dokumentów i wydawnictw, zestawienia osób w różny sposób związanych z działalnością Wiesława.
Jesteśmy świadomi, że to zaledwie próba, zapewne daleka od doskonałości, pokazania dorobku i osobowości postaci, która w naszym głębokim przekonaniu dużo zrobiła dla naszego wspólnego dobra, stanowiła wspaniały przykład obywatelskiej postawy i zaangażowania. Mamy nadzieję, że ta książka przyczyni się do utrwalenia pamięci o Wiesławie Klimczaku.”
Ze wstępu do książki.
Pobierz książkę w pdf: PDF