Znakomity koncert z okazji chińskiego święta
Siedemdziesiąt pięć lat temu, 1 października 1949 roku powstała Chińska Republika Ludowa.
Jego Ekscelencja Sun Linjiang Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce wita gości
W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji 75. Rocznicy Proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej i 75. Rocznicy Nawiązania Stosunków Dyplomatycznych Pomiędzy Chinami i Polską odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez Ambasadę ChRL w Polsce. Zgromadzonych w filharmonii gości, wśród których byli prominentni przedstawiciele rożnych polskich środowisk i diaspory chińskiej w Polsce, przywitał Jego Ekscelencja Sun Linjiang Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Po słowach Jego Ekscelencji ” niech przyjaźń chińsko – polska trwa przez wieki” rozpoczęła się prawdziwa uczta muzyczna. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Kameralna Chińskiego Teatru Narodowego Opery i Tańca, której członkowie występowali także solo. Z orkiestrą i solo wystąpili również wybitni polscy instrumentaliści.
Entrée – Orkiestra Kameralna Chińskiego Teatru Narodowego Opery i Tańca.
Mówi się, że muzyki i smaku należy uczyć się jak liter. Słuchając oryginalnej muzyki azjatyckiej, afrykańskiej czy amerykańskiej przeciętny Europejczyk osłuchany z kanonem muzyki wywodzącej się z kręgu kultury śródziemnomorskiej czuje się dziwnie. Z powodu wielowiekowej izolacji kulturowej i przez tysiące lat kształtującego się odrębnie poczucia estetyki i piękna to, co piękne i swojskie dla jednych nie wzrusza innych tak, jak zdaniem tych pierwszych, wzruszać powinno. Niedzielny koncert w Filharmonii był głęboko przemyślany. Orkiestra Kameralna Chińskiego Teatru Narodowego Opery i Tańca grała na klasycznych europejskich instrumentach, prezentowała jednak chiński repertuar, który poprzez instrumentarium stał się nieomal „swojski”. Dźwięki typowe dla Dalekiego Wschodu prezentowali chińscy soliści grający na tradycyjnych chińskich instrumentach. Aranżacje i kunszt chińskich muzyków powodował, że nawet nieobyta z chińskim repertuarem publiczność oczarowana była dźwiękami płynącymi ze sceny.
Orkiestra Kameralna Chińskiego Teatru Narodowego Opery i Tańca oraz, w centrum, Liu Haijing (erhu) i – po prawej – Maria Pomianowska (suka biłgorajska).
W koncercie wzięli udział polscy muzycy, profesor Maria Pomianowska grająca na instrumentach tradycyjnych (suka biłgorajska), od wielu lat współpracująca z muzykami chińskimi, duet akordeonistów Face2Face – Paweł Janas, Bartosz Kolsut i pianista ARTur Moon, który brawurowo zagrał „Etiudę rewolucyjną” Chopina. Wśród grających na scenie Warszawskiej Filharmonii gości z Pekinu byli: Song Qiang – klarnet, Chen Zhao – skrzypce, Wang Zhenzeng – skrzypce, Zheng Chen – wiolonczela, Lu Xing – harfa (której należą się dodatkowe brawa za ruch sceniczny i czarujący uśmiech), Tong Chang – instrumenty perkusyjne, Chen Yuzhuo – flet Xiao, Zhang Jinjin – skrzypce, Shi Bilin – skrzypce, Feng Li -altówka, Sun Tong – kontrabas, Xi Guoying – instumenty perkusyjne, oraz Liu Haijing – Erhu (tradycyjne skrzypce chińskie).
Koncert zakończył się owacją na stojąco.
Zdjęcia i tekst: Wojciech Czarnek.